نورواندوسکوپی

تاريخچه

اولين بار در سال  1806 ميلادي يك پزشك آلماني به نام بوزير در دانشگاه وين دستگاهي را معرفي كرد كه به كمك آن مي‌توانست قسمتهاي داخلي بدن را رؤيت نمايد. اين دستگاه كه از يك لوله ساده و چند آينه تشكيل شده بود با استفاده از نور شمع كار مي‌كرد و در واقع اولين اندوسكوپ بود. سپس در سال 1853 ميلادي پزشك ديگري به نام  دسورمو عدسي و چراغ الكلي را به عنوان منبع نور به آن اضافه كرده و كارآيي آنرا بالا برد. اشكال اين دستگاه حرارتي بود كه توليد مي‌كرد و ممكن بود به بدن بيمار آسيب برساند. در اواخر قرن نوزدهم وپس از اختراع لامپ الكتريكي، پزشكان آلماني با ارتقاع سيستم نوري دستگاه و اضافه كردن مجرايي براي شستشو و ابزارهاي كوچك توانستند از اين وسيله براي اعمال جراحي مثانه مانند خارج كردن سنگ مثانه استفاده كنند.

اولين جراحي اندوسكوپي مغز در سال 1910 توسط وسكتر لسپيناس در شيكاگو انجام شد. وي به كمك اين وسيله كه در آن زمان پيشرفت قابل توجهي كرده بود موفق شد هيدروسفالي را در دو كودك درمان كند. 8 سال بعد يك جراح اعصاب معروف به نام والتر دندي مصارف اندوسكوپي را گسترش داده و از آن علاوه بر درمان، در تشخيص بيماري‌هاي مغزي استفاده كرد. پس از آن تاكنون اين وسيله بسيار كامل‌تر شده و از آن در درمان هيدروسفالي، كيست‌هاي مغزي، برخي اختلالات مادرزادي مغز و خارج كردن برخي تومور هاي مغزي مانند تومور هيپوفيز استفاده مي‌شود.

دستگاه نورواندوسكوپ

دستگاه نورواندوسکوپ

 

دستگاه نورواندوسکوپ2

ر حال حاضر نورواندوسكوپ ( اندوسكوپي كه در جراحي مغز استفاده مي‌شود) از يك لوله باريك تشكيل شده كه  از آن براي رؤيت داخل مغز استفاده مي‌شود. در كنار اين لوله اصلي مجراهاي باريكي براي ورود ابزارهاي ظريف جراحي مانند قيچي هاي مخصوص جراحي و پنس تعبيه شده‌است. نور اندوسكوپ توسط يك منبع نور توليد شده و با فيبر نوري به اندوسكوپ و محل جراحي هدايت مي‌شود. در شكل مقابل شما يك نمونه از نورواندوسكوپهي معمول را ملاحظه مي‌فرماييد.

جراحي اندوسكوپي با عوارض كمي همراه است. اگرچه اين روش ساده‌اي از ديدگاه بيماران است اما براي انجام آن بايد جراح تجربه كافي داشته و بخصوص با آناتومي ساختمانهاي داخل مغز آشنايي كاملي داشته باشد.

موارد استفاده نورواندوسكوپ:

  • هيدروسفالي
  • كيستهاي آراكنوئيد
  • برخي كيستهاي مادرزادي
  • هيدروسفالي‌هايي كه با تشكيل پرده‌هاي متعدد در بطن‌هاي مغزي همراه باشد
  • نمونه برداري و گاهي خارج كرده تومورهاي مغزي كه در داخل بطن‌هاي مغزي قرار گرفته‌اند
  • نمونه برداري از تومورهاي ناحيه پينِئال
  • جراحي تومور هپوفيز از طريق بيني
  • درمان نشت مايع مغزي نخاعي كه در اثر شكستگي كف جمجمه ايجاد شده باشد
  • جراحي ديسك بخصوص ديسك توراسيك

 

عوارض جراحي اندوسكوپي

عوارض اين عمل بيشتر بدليل ديد محدود جراح است. آسيب زدن به عروق و خونريزي يكي از مهمترين اين عوارض است. در صورتي كه يكي از عروق اصلي آسيب ببيند كنترل خونريزي مشكل بوده و گاهي ممكن است نياز به باز كردن جمجمه باشد. همچنين جراح ممكن است بدليل ديد محدودي كه دارد به عناصر اصلي مغز مانند عصب بينايي و يا ساقه مغز صدمه بزند كه بالطبع عوارضي را براي بيمار به همراه خواهد داشت. بدين سبب اين عمل بايد توسط جراحي انجام شود كه با ساختمانهاي داخلي مغز كاملا آشنايي داشته باشد.