تومورهای مغزی

تومور مغزي تجمعي از سلولهايي است كه بي رويه رشد مي‌كنند. با رشد اين سلولها و توده‌اي كه بدنبال آن ايجاد مي‌شود، نواحي مجاور آن تحت فشار قرار گرفته و علائم بيماري بروز مي‌كند. تومور را براساس نوع سلول تشكيل دهنده آن نامگذاري مي‌كنند. نوع سلول هر تومور هم بستگي به بافتي كه تومور از آن منشاء گرفته دارد. شايع ترين تومورهاي مغزي عبارتند از گروه گليوم از جمله آستروسيتوم، اليگودندروگليوم، اپانديموم، مدولوبلاستوم، مننژيوم و آدنوم هپوفيز. البته تومورهايي هم در هر نقطه از بدن ممكن است ديده شود كه  منشاء آنها محل ديگري باشد. مثلا توموري در مغز ديده شود كه منشاء آن ريه باشد. يعني سلولهاي تومور در ابتدا در ريه تشكيل شده‌اند اما بوسيله جريان خون تعدادي از اين سلولها به مغز راه يافته و در آنجا جايگزين شده و شروع به تكثير و رشد كرده و تشكيل تومور داده باشند. به اين دسته از تومورها تومور متاستاتيك مي‌گويند. درصد قابل توجهي از تومورهاي مغز تومور متاستاتيك يا به عبارت ديگر متاستاز هستند. بدين ترتيب تومورها يا اوليه هستند يعني از همان محل منشاء گرفته‌اند و يا ثانويه يعني از محل ديگري به اين مكان آمده‌اند. تومورهاي اوليه ممكن است بدخيم يا خوش خيم باشند. اما تومور متاستاتيك هميشه بدخيم است.

شيوع:

سالانه حدود 15-10 نفر در هر يك صد هزار نفر به تومور مغزي مبتلا مي‌شند. البته اين آمار مربوط به تومورهاي اوليه است. تومورهاي متاستاتيك درصد بالاييرا به خود اختصاص مي‌دهند. هر چه سن متوسط جامعه بالاتر باشد احتمال بروز تومورهاي سرطاني در افراد آن جامعه بالاتر رفته و بالطبع احتمال بروز متاستاز هم افزايش مي‌يابد.

علائم:

برخلاف تصور عمومي سردرد جزو علائم رايج تومورهاي مغزي نيست. علائم تومورهاي مغزي بستگي به محل قرار گرفتن آنها در مغز دارد. بنابراين اختلالات حركتي (ضعف يا فلج دست يا پا)، حسي، بينايي، بويايي و گفتاري از علائم موضعي تومورهاي مغزي است. تشنج نيز از علائم شايع تومورهاي مغزي بخصوص انها كه در مجاورت قشر حركتي قرار دارند مي‌باشد. سردرد معمولا پس از علائم ديگر بروز كرده و زماني عارض مي‌شود كه تومور بسيار حجيم شده و فشار داخل جمجمه را افزايش داده باشد.

تشخيص:

بهترين وسيله تشخيصي در حال حاضر براي تومورهاي مغزي ام آر آي است. گاهي براي اطلاعات بيشتر از آنژيوگرافي، سي تي اسكن و وسايل ديگري ممكن است استفاده شود. گاهي نيز براي تشخيص قطعي از نمونه برداري استفاده مي‌شود. در اينگونه موارد نمونه برداري به روش استروتاكسي انجام مي‌شود.

 

درمان:

  • جراحي: در ابتدا بايد تومورهاي مغزي بوسيله جراحي خارج شوند. هرچه ميزان بيشتري از تومور خارج شود بهتر است.
  • پرتودرماني: براي تومورهاي بدخيم استفاده مي‌شود.
  • شيمي درماني
تومور مغزی

تومور مغزی