جراحی لیزری دیسک کمر

1

LASER Discectoy

ASDF

 

        امروزه سعی جراحان بر این است که با روشهای جدید آسیب کمتری حین جراحی به بافتهای سالم بیمار وارد کنند. یکی از این روشها جراحی دیسک به کمک لیزر است. در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود با کمک اشعه لیزر قسمتی از هسته دیسک سوزانده شده و فشار داخل دیسک پایین آورده می شود. در نتیجه حجم دیسک کم شده و فشار از ریشه عصب سیاتیک برداشته می شود. از چند سال قبل ما این روش را در بیمارستان عرفان به کار می گرفتیم و حال سعی داریم تا این عمل را در بیمارستان آزادی نیز راه اندازی کنیم.

FDDG

     روش کار:
بیمار در اتاق عمل به روی شکم خوابیده و ابتدا با تزریق داروی بیحسی به پوست ناحیه مورد نظر بی حس می شود. سپس سوزن لیزر با هدایت فلوروسکوپی (رادیولوژی حین عمل) به سمت دیسک هدایت می شود. پس از رسیدن سوزن به مرکز دیسک اشعه لیزر به آنجا تابانده شده و دیسک سوزانده می شود. بیمار پس از عمل کمی استراحت کرده و سپس مرخص می شود.

ERWERWE     DFSDE

 

     مراقبت پس از عمل:
بیمار باید تا سه روز استراحت کرده و پس از آن به تدریج به زندگی عادی باز گردد. اجتناب از کارهای سنگین و ورزش های مخصوص باید در دستور کار بیمار قرار گیرد تا بیماری عور نکند.

     نتایج عمل:
اگر این عمل برای افرادی که تورم دیسک دارند انتخاب شود نتیجه اغلب بسیار خوب است.

     برای چه بیمارانی مفید است:
این روش اغلب برای دیسک های کمری استفاده می شود. اما می توان در مواردی برای دیسک های گردن نیز به کار برد. در بیماری دیسک ابتدا دیسک دچار تورم می شود و در صورتی که درمان نشود ممکن است در اثر حتی فشار کوچکی دیسک پاره شود. در این حالت قسمت مرکزی یا هسته دیسک که حالت ژلاتینی دارد از لایه محیطی و محاظ خود بیرون زده وبا فشار روی ریشه عصب سیاتیک موجب دردهای شدیدی می شود. جراحی لیزری برای مرحله اول که هنوز فقط با تورم دیسک روبرو هستیم مفید است وبرای مرحله پارگی اغلب فایده ای ندارد. همچنین اگر بیماری دچار تنگی کانال نخاعی باشد بهتر است از این روش استفاده نشود.

    روش های مشابه:
دو روش دیگر که دقیقا به همین شکل انجام شده و نتایج مشابهی دارند یکی تزریق اوزون و دیگری سوزاندن با کمک امواج RF است. این دو روش نیز مانند لیزر غیر تهاجمی است و گاهی ممکن است به همین نام ذکر شوند.