تلفن همراه و تومور مغزی

1                                                    imagesasdfas

تلفن همراه و تومورهای مغز

       Cell Phone and Brain Tumors

       از زمانی که ارتباطات بی سیم رواج یافته است و بخصوص در سالهای اخیر که با گسترش چشمگیر این وسایل ارتباطی روبرو هستیم، این نگرانی در بین پزشکان و دانشمندان بوجود آمده که آیا استفاده از این وسایل برای انسان تا چه میزان زیانبار است. امروزه نه تنها افراد بیشتری به این نوع وسایل رو آورده اند، بلکه شاهد گسترش آن در بین نوجوانان و حتی کودکان هستیم. آسیب پذیری بیشتر کودکان نگرانی های مارا نیز بیشتر می کند.

      دستگاه های تلفن موبایل و همچنین دستگاه های تلفن بدون سیم که در منازل استفاده می شوند، برای ارتباط از امواج الکترومغناطیسی در طیف امواج میکروویو استفاده می کنند. این امواج در برخورد به بافت زنده تاثیراتی روی آن می گذارند. این اثرات به میزان انرژی موج و تواتر (فرکانس) بستگی دارد. گفته می شود که پایین بودن میزان انرژی و فرکانس امواج میکروویو مورد استفاده در ارتباطات به حدی نیست که بتواند آسیبی برای بافت ایجاد کند و این تاثیرات فقط به کمی افزایش حرارت موضعی محدود میشود. در بافت مغز و پوست سر بدلیل جریان خون این تغییر دما ناچیز و نامحسوس است. اما در بافتهایی مانند قرنیه و عدسی چشم که فاقد جریان خون است می تواند آسیب رسان باشد. به طوری که تاباندن این امواج در خرگوشها تولید آب مروارید کرده است. از طرف دیگر در Pet Scan افرادی که به مدت 50 دقیقه با تلفن همراه صحبت کرده اند دیده شده که متابولیسم لب تمپورال همان سمت سر افزایش یافته است. اگرچه این موضوع نشان دهنده مضر بودن این امواج نیست، اما می تواند بیانگر آن باشد که این امواج بر نواحی مجاور مغز تاثیر گذار هستند. “Heat Shock Proteins” پروتئین هایی هستند که در سلولها برای مقابله با افزایش دما یا حرارت آزاد می شوند. کار این پروتئین ها مقابله با افزایش دما است. ممکن است تاثیراتی که این پروتئین ها روی سوخت وساز سلول دارند در برخی موارد باعث آسیب سلولی شود. افرادی هستند که از علائمی مانند سردرد، سرگیجه، خستگی و بیحالی بدنبال استفاده از این وسایل شکایت دارند. این علائم نیز ممکن است از عوارض امواج مورد بحث باشد.

       بدین ترتیب مطالعات زیادی برای بررسی این موضوع ترتیب داده شد. یکی از بزرگترین و معروف ترین این مطالعات،به بررسی اینترفون (Interphone) مشهور است. این مطالعه با هزینه 24 میلیون دلار در 13 کشور و توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان  ” IARC” انجام شد. هزینه تحقیقات را شرکتهای سازنده موبایل تقبل کردند. با اینکه مطالعه در سال 2006 پایان یافته بود، اما اختلاف نظر برسر نتایج مطالعه در بین محققین، انتشار آنرا تا سال 2010 به تعویق انداخت. در مجموع این مطالعه نشان می داد که استفاده از تلفن همراه موجب افزایش سرطان مغزی نمی شود. در بین افراد مورد مطالعه کسانی بودند که بیش از نیم ساعت در روز و بیش از ده سال از موبایل استفاده کرده بودند. در این افراد میزان بروز گلیوم بیش از افراد دیگر بود. اما بدلیل آنکه تعداد این افراد کم بود نمی شد از آن استنتاج آماری قابل قبولی در مورد سرطانزایی موبایل کرد. مخالفان انتقاداتی را بر این مطالعه وارد کردند. از جمله اینکه افراد مورد مطالعه در آنزمان با این وسعت از موبایل استفاده نمی کردند و دیگر اینکه چون دوره نهفته سرطانها بالاست، باید طول دوره مورد مطالعه بالا باشد تا بتوان اثرات سرطانزایی عامل مورد مطالعه را اثبات کرد.

      مطالعات دیگری نیز در دانمارک، انگلستان و آلمان انجام شد که هیچکدام نتوانستند سرطانزایی موبایل را ثابت کنند.

      در مقابل تحقیقات دیگری بودند که احتمال سرطانزایی موبایل را مطرح می کردند. مهمترین آنها در سوئد انجام شده بود. با توجه به تمام این موارد بالاخره IARC امواج دستکاه های موبایل را در رده 2B (ممکن است سرطان زا باشد) قرار داد.

      جدید ترین مقاله ماه گذشته در مجله علمی Pathophysiology منتشر شد. دکتر L. Hardell و M. Carlberg از سوئد که قبلا نیز مقالاتی در این زمینه منتشر کرده بودند، این بار در این مقاله نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از موبایل احتمال بروز سرطان را افزایش می دهد. این احتمال با سن پایین و مدت استفاده از موبایل افزایش می یابد به نحوی که میزان بروز تومور مغزی گلیوم در کسانی که بین 20 تا 25 سال از این وسیله استفاده کرده بودند، دوبرابر و کسانی که بیش از 25 سال استفاده کرده، سه برابر کسانی بود که کمتر از یکسال از این وسیله استفاده کرده بودند. نیمی از این تومورها بدخیم و سرطانی بودند و اغلب تومورها در سمتی بروز کرده بودند که به طور معمول از موبایل استفاده می شده است.

      اگرچه با این مقاله به تنهایی نمی توان حکمی صادر کرد، اما مدتهاست که مسئولین سلامت و بهداشت کشورها با احتیاط بیشتری با قضیه برخورد می کنند. در اغلب کشورها قوانین واستانداردهایی برای ساخت و واردات این دستگاهها بر اساس میزا ن جذب امواج ساطع شده یا SAR وجود دارد. علاوه برآن توصیه می شود :

• تا حد امکان از موبایل یا تلفنهای بدون سیم استفاده نشود.
• استفاده بیشتر از بلندگو و هندزفری Handsfree
• استفاده از ارتباطات نوشتاری به جای گفتاری
• استفاده از دستگاههایی که SAR پایین تری دارند.
• محدود کردن کودکان و نوجوانان در استفاده از این دستگاهها

امروزه تکنولوژی زندگی آسانتری را برای ما فراهم کرده است اما پابه پای آن عوارضی نیز داشته است. بدون شک استفاده صحیح از این وسایل زندگی را آسانتر و عوارض را کمتر خواهد کرد.

     برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینکهای زیر  مراجعه کنید:

http://www.mayoclinic.org

http://www.medscape.com

http://www.cancer.org

http://www.iarc.fr