تنگی کانال کمری

توجه: دستوراتي را كه ملاحظه مي‌كنيد دستورات عمومي است. ممكن است رعايت نكات ديگري براي شما لازم باشد كه در آن صورت در هنگام ترخيص به شما گفته خواهد شد. نكته ديگر آنكه اين دستورات براي بيماراني كه توسط اينجانب عمل شده‌اند نوشته شده و كساني كه توسط جراحان ديگر عمل شده‌اند بايد از پزشك خود دستورات لازم را بگيرند.

1- از زمان ترخيص تا زماني كه براي ويزيت شما تعيين شده است بايد استراحت نسبي داشته باشيد.

2- استراحت در حالت درازكش بايد باشد. اما مي‌توانيد به پشت، به پهلوها و يا حتي روي شكم دراز بكشيد.

3- در مدت استراحت و در همان حالت درازكش پاها را ورزش دهيد. براي اينكار بايد پاها را از مچ، زانو و لگن خم و راست كنيد.

4- براي جلوگيري از لخته شدن خون در پاها علاوه بر ورزش مي توانيد از ماسا‍‍ژ بخصوص در بانوان و آنان كه وزن بالايي دارند استفاده كنيد.

5- از بيمارستان تا منزل و از منزل تا بيمارستان يا مطب را در حالت درازكش يا نيمه درازكش طي كنيد.

6- براي غذا خوردن يا دستشويي مي توانيد از بستر خارج شويد.

7- غذا خوردن و خواندن نماز بايد در حالت نشسته باشد. از صندلي‌هايي كه پشتي مستقيم دارند استفاده كنيد.

8- بيماران بايد از توالت فرنگي استفاده كنند.

9- هر روز پانسمان خود را تعويض كنيد.

10- در صورتي كه از پانسمان ضد آب استفاده مي‌كنيد از روز بعد از عمل مي توانيد استحمام كنيد.

11- از روز چهارم بعد از عمل مي توانيد به شكل معمول استحمام كنيد و شستشوي محل جراحي بلامانع است. اما پس از استحمام كاملا محل عمل را خشك نموده و سپس پانسمان كنيد. براي خشك كردن محل عمل از وسايل گرم كننده مانند سشوار استفاده نكنيد.

12- بالا رفتن و پايين آمدن از پله‌ها بلامانع است اما سعي كنيد يك پله يك پله بالا يا پايين برويد و از نرده كمك بگيريد.

13- هر روز صبح و بعد از ظهر در اتاق چند دقيقه پياده‌روي كنيد. استفاده از واكر و عصا الزامي نيست. مگر آنكه عمل شما وسيع بوده باشد كه در اين صورت در هنگام ترخيص به شما گفته خواهد شد.

14- بستن كمربند طبي لازم نيست. اما اگر با آن احساس راحتي مي‌كنيد بستن آن براي هفته اول بلامانع است. در اين صورت از كمربند طبي نرم با يا بدون فنر استفاده كنيد.

15- داروهاي خود را به صورت منظم استفاده كنيد. تعدادي از داروهاي شما به عنوان ضدالتهاب تجويز شده‌اند و به جلوگيري از چسبندگي‌هاي بعدي كمك مي‌كنند، بنابراين حتي اگر درد هم نداشتيد اين داروها را قطع نكنيد.

16- داروهاي شما به تعداد لازم نسخه شده‌اند. دقت كنيد كه داروها را به تعدادي كه تجويز شده‌اند از داروخانه تحويل بگيريد. برخي از داروها قبل از روز ويزيت تمام خواهند شد. تكرار آنها لازم نيست.

17- ممكن است در روزهاي بعد از عمل دردهايي را شبيه به دردهاي قبل از عمل حس كنيد. نگران اين دردها نباشيد. اما اگر دردها شديد بودند و يا اينكه هر روز شديدتر شدند با اينجانب تماس بگيريد.

18- در صورت بروز هرگونه عارضه دارويي با اينجانب تماس بگيريد.